start / Aktualności

Rozwój fizyczny i psychiczny idą ze sobą w parze

Rozwój fizyczny u maluchów jest jednym z najważniejszych procesów zachodzących w ich ciele. Najmłodsi na boisku uczą się współpracy, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, ale też pogłębiają więź z rodzicami. Czy to oznacza, że sport i zabawa to jedyny sposób na rozwijanie u dziecka wszelkich umiejętności? Oczywiście, że nie.

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ?

Czytanie książek identycznie jak sport powinno mieć miejsce w kształtowaniu naszych pociech, dlatego przedstawimy Wam kilka powodów, dla których powinniście je wdrożyć - tak jak aktywność fizyczną - do codziennego planu. Obie czynności mają ze sobą wspólne cechy!

1️⃣ Po pierwsze rozwijają mózg. Czytanie stymuluje obszary odpowiedzialne za język i postrzeganie wzrokowe, a aktywność fizyczna pobudza różne obszary zachęcając do koordynacji ruchowej.
2️⃣ Po drugie rozwijają motorykę, a to oznacza, że wykonywanie wszelkich ruchów podczas czytania interaktywnych książek oraz uczestnictwo w zabawach sportowych rozwijają umiejętności takie jak przewracanie się, skakanie, łapanie bądź trzymanie.
3️⃣ Po trzecie – obie czynności budują relacje. Jeśli myśleliście, że czytanie i zabawy sportowe z rodzicami jedynie pomagają w rozwoju dziecka to musicie wiedzieć, że to doskonały sposób na budowanie więzi rodzinnej poprzez tworzenie wspólnych doświadczeń :)

Jeśli Cię zainteresowaliśmy to teraz czas na książkową wiedzę. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji, którymi Twoje dziecko będzie zainteresowane. Być może któraś z nich jest mu już znana, ale na pewno znajdzie się coś nowego!


KSIĄŻKI INTERAKTYWNE

Jak sama nazwa wskazuje, wchodzą z dzieckiem w pewną interakcje i motywują do aktywności.

📖 ,,Klapu Klap", autor: Madalena Matoso
Na pierwszy ogień świetna logopedyczna pozycja książkowa dla dzieci w każdym wieku, która nauczy je wydawać różne śmieszne dźwięki, a nawet liczyć. Możesz tą książką klaskać, brzdękać, przybijać piątkę (tak jak na treningach Football Baby) i wiele więcej! Świetna zabawa połączona z motoryką gwarantowana.

📖 ,,Nasze ciało", autor: Hector Dexet
Pomysłowa i oryginalna książka zawierająca okienka i dziury, które dzieci uwielbiają. Dowiedzą się, że palce u rąk i stóp służą nie tylko do gry w piłkę, dlaczego mamie urósł brzuszek, bądź co się dzieje z jedzeniem w brzuszku. Z pewnością warta uwagi pozycja.


KSIĄŻKI OBRAZKOWE, BEZ SŁÓW

Co jeśli dziecko nie jest zainteresowane czytaniem? Nic straconego, istnieją książki, które posiadają masę szczegółowych obrazków, pozwalają Wam – rodzicom i Waszym pociechom – tworzyć własne historie. Kształcenie zdolności językowych oraz rozwijanie empatii to jedyne skutki uboczne samodzielnego snucia historii i z pewnością przydadzą się na treningach, warto spróbować.

📖 ,,Emomisie", autor: Agata Matraś
Emocje towarzyszą nam codziennie, szczególnie podczas treningów wśród grupy rówieśników. Ta książka to idealna pozycja ucząca jak można zacząć rozmawiać o emocjach i jak sobie z nimi radzić. Z pewnością sprawdzi się zarówno u dwulatków i trzylatków!

📖 ,,Rok w przedszkolu", autor: Przemysław Liput
Każdy zawodnik Football Baby rozpoczął, bądź w najbliższym czasie rozpocznie swoją przygodę z pójściem do przedszkola. Książka ,,Rok w przedszkolu” ilustruje kadry z życia sympatycznych przedszkolaków i ich nauczycieli. Można ją oglądać godzinami – każda ilustracja zachwyca bogactwem detali oraz estetyczną oprawą. Myślę, że to idealna pozycja książkowa dla maluchów, która przybliży temat i pozwoli się z nim ‘’oswoić”.


W księgarniach jest masa książek dla dzieci, można w nich przebierać bez końca ale według Nas to właśnie interaktywne i obrazkowe książki wnoszą w życie malucha wiele dobrych, nowych przyzwyczajeń i przyczynią się do jeszcze lepszego funkcjonowania na treningach Football Baby. Niech Twoje dziecko zdobędzie przewagę poprzez siłę ciała i umysłu!

<< wstecz dalej >>

udostępnij